10 książek dla dzieci, które polecam

środa, kwietnia 06, 2016


Czytanie książek jest ważne. Wzbogaca słownictwo i rozwija wyobraźnie. Lubie czytać i ciesze się, że mój syn podziela ze mną sympatie do książek.
U mnie z czytaniem jest różnie. Czasem pochłaniam książkę za książka a innym razem mam kilka miesięcy przerwy. Gabriel pod tym względem się ode mnie różni. Czytanie mu wieczorem książki stało się naszym rytuałem. 

Postanowiłam zaprezentować Wam nasze ulubione tytuły. Nadają się one na prezent jak i warto je mieć w swojej domowej biblioteczce. 
Zaczynamy od klasyki. Książka zarówno do czytania, śpiewania i słuchania. Przepiękna oprawa muzyczna sprawia, że styczność z książka staje się jeszcze przyjemniejsza. Głosu bohaterom użyczają takie osobowości jak Irena Kwiatkowska czy Barbara Krafftówna. Ilustracje barwne, tekst zapisany dość dużą czcionką. Myślę, że zaciekawi niejedną pociechę. 


Fantastyczna książka. Zafascynowała Gabriela od pierwszej strony. Książka zawiera więcej ilustracji niż treści także jest to świetna propozycja dla przedszkolaków, którzy są ciekawi własnego ciała. Świetnie zilustrowana, podzielona na działy tematyczne gdzie na końcu każdego działu znajduje się krótkie sprawdzenie wiedzy. Udziela odpowiedzi na nurtujące dzieci pytania takie jak: Dlaczego dostajemy gęsiej skórki? Do czego służy oddychanie? Dlaczego chce się siusiu? 


Książka, która stała się międzynarodowym hitem. Na pierwszy rzut oka prosta i skromna. Przygoda zaczyna się kiedy przeskakujemy ze strony na stronę. Książka ma w sobie trochę "magii". Z klasyczną książka ma ona niewiele wspólnego. Już od pierwszej strony wciąga ona dziecko do zabawy z kropkami. Nie można się z  nią nudzić. 


Istnieje duża kolekcja tych książek także tematycznie każdy znajdzie coś dla siebie. Książki wzbogacają o wiedzę przedszkolaki jak i również zachęcają do wspólnej zabawy. Ilustracje  kolorowe a tekst zapisany prostym językiem. Maluchy bez problemu zrozumieją zamieszczone pod obrazkami pytania i zadania do wykonania. Sztywne strony książki sprawiają, że dziecko z łatwością samo przewraca strony a kiedy książką się ubrudzi można wytrzeć szmatka i wygląda jak nowa. Tutaj propozycja dla dzieci bardziej w wieku szkolnym. Jednak to jest tylko moje zdanie. Słownik jest o tyle fajny, że przy każdym związku frazeologicznym oprócz wyjaśnienia (krótkiego) jest również przedstawione zastosowanie danego wyrażenia. Ilustracje może nie są najsłodsze jednak tutaj skupiamy się bardziej na tekście. Obrazy zawarte w książce również wyjaśniają znaczenie danego związku frazeologicznego. Strony jak i pojęcia  kolorowe zatem dzieciom przyjemniej korzysta się z książkiInteraktywna książka łącząca przyjemne z pożytecznym. Do książki dołączona jest tekturowa latarka dzięki, której odkrywamy co jest na zaciemnionych stronach książki. Za pomocą, której odnajdujemy wybrane zwierzęta. Podzielona ona jest na działy. Zawiera krótkie ciekawostki o zwierzętach znajdujących się na danej stronie. Ćwiczy ona spostrzegawczość i zapewnia świetna zabawę
  • "Wiersze" Jan Brzechwa 


Tym razem twórczość Jana Brzechwy w klasycznym wydaniu. Uzbierała nam się mała kolekcja. Jedną kupiłam a inne dostaliśmy w prezencie. Niektóre wiersze się powtarzają jednak uważam, że wiersze Brzechwy powinno znać każde dziecko. Ja je uwielbiam i Gabriel również. Trzy różne wydania. Każde z nich bardzo ładnie wydane. Czyta się z ogromną przyjemnością. To właśnie po klasykę sięgamy najczęściej

Wydawnictwo Olesiejuk

Wydawnictwo Greg

Wydawnictwo SkrzatPropozycja typowo dla chłopca i fana Zygzaka McQueen'a. Mój Gabriel darzy ogromną sympatią tę książkę jak i wszystko co związane z Zygzakiem. Ma tego naprawdę zasobną kolekcję. Książka bardzo ładnie wydana. Dołączona jest do niej płyta z genialnie odwzorowanymi efektami dźwiękowymi z filmu. Głosu na płycie użyczają m.in Piotr Adamczyk, Daniel Olbrychski oraz Witold Pyrkosz. Zabawne dialogi bohaterów umilą czas niejednemu maluchowi. 

Obok wierszy Jana Brzechwy musiały znaleźć się również te napisane przez Juliana Tuwima. Lokomotywa jest zdecydowanie ulubionym wierszem Gabriela. Ile zabawy jest kiedy w poszczególnych wagonach musiałam umieszczać osoby i rzeczy wybrane przez Gabrysia. Porządnie wykonana książka. Mimo częstego użytkowania nie odniosła poważniejszych obrażeń. Kolorowe ilustracje przyciągają wzrok. Kolejny niezbędny klasyk w domowej biblioteczce. 
   

Co by nie było, że klasykę tworzyli tylko mężczyźni, w naszej biblioteczce mamy również zbiór wierszy Marii Konopnickiej. W mojej pamięci one się nie zachowały. Także mogę je utrwalać na 
bieżącoGabryś bardzo lubi wierszowane utwory. Są one przyjemne dla ucha i łatwo się je zapamiętuje. Znów pojawia się w zestawieniu Wydawnictwo Wilga a co za tym idzie piękna szata graficzna książki. 

Oto nasze całe zestawienie. Gabriel bardzo lubi książki i wierzę, że już mu tak zostanie. Uważam, że to ważne aby zaszczepiać dzieciom od małego miłość do książek. Tym bardziej, że w obecnych czasach coraz mniej osób po nie sięga


Do danego tytułu książki przypisany jest link ułatwiający jej odnalezienie w sieci. Wpis nie jest sponsorowany a opis oparty jest wyłącznie o własne odczucia i Gabriela. Mam nadzieje, że wpis okaże się przydatny.


Jakie są Wasze ulubione tytuły książek dla dzieci? 
Co polecacie?Podobne wpisy

0 komentarze

Google+